29.08.2023

Четири министерства – на вътрешните работи, на труда и социалната политика, на външните работи и на иновациите и растежа, работят за улесняване на процеса за привличане на висококвалифицирани кадри в България. Премиерът Николай Денков съобщи това на форума „Възможности за пазара на труда в Североизточна България“, който се проведе в Шумен. В него участваха също министрите на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, на образованието и науката проф. Галин Цоков, на икономиката и индустрията Богдан Богданов и на иновациите и растежа Милена Стойчева, както и над 100 представители на бизнеса. Събитието беше излъчено на живо във ФБ страницата на Министерския съвет

Висококвалифицираните специалисти могат да ускорят развитието на високотехнологични производства и да повишат тяхната ефективност. Това би довело до ръст на заплатите в нашата страна, посочи министър-председателят. 

„Колкото и кадри да привлечем от чужбина, ако доходите в България останат ниски, те ще търсят възможност за реализация в други държави. Затова наши основни приоритети са повишаване на квалификацията, развитие на високотехнологичния бизнес, привличане на българите от чужбина, защото всички искаме да живеем добре в своята държава“, заяви акад. Денков. 

Успоредно с улесняването на достъпа до българския трудов пазар на работна ръка отвън и оптимизирането на сроковете за бизнеса е важна и интеграцията на тези хора, подчерта министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов. Той посочи, че дългосрочното решение на проблема с недостига на кадри е друго - развитие на човешкия потенциал в България чрез програми за преквалификация, чрез дуално обучение, дори чрез релокация на работници и специалисти от един регион в друг. Разчитаме на нови инвестиции за повишаване на ефективността на икономиката, подчерта министър Богданов. 

Университетските консорциуми с участие на бизнеса, изследователските университети, студентските и ученическите практики във фирми са само част от добрите примери за връзка между работодатели и обучавани, които сподели министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. „Една от най-успешните програми е „Студентски практики“. В новия програмен период на програма „Образование“ тя ще се награди с още един модул - за дуално обучение във висшето образование. Той ще даде възможност обучението на студентите и изследванията в науката да се интегрират с развитието на бизнеса“, заяви министърът. 

Изграждането на няколко иновационни долини в страната ни е един от приоритетите на Министерството на иновациите и растежа. „Стремежът на министерството е да ребрандира България като място за иновации и правене на бизнес с висока добавена стойност, където се развива  интелектуалният капитал“, каза министърът на иновациите и растежа  Милена Стойчева. Тя съобщи, че всички договори с одобрените фирми, кандидатствали по процедурите от Плана за възстановяване и устойчивост, вече са сключени. 221 фирми от Североизточна България получават за проектите си по процедурата „ИКТ и киберсигурност“ общо над 4 млн. лв., а по процедурата „Технологична модернизация“ одобрените компании от региона са 101. Между тях ще се разпределят общо близо 24 млн. лв. 

Около 47 000 работници и служители в областите Шумен, Варна, Добрич, Разград и Търговище са били включени в заетост през изминалия програмен период благодарение на възможностите за инвестиции в запазване и осигуряване на нови работни места. „За изминалия програмен период близо 4400 работодатели от Североизточна България са се възползвали от 120 млн. лв., осигурени от европейските фондове и държавия бюджет за развитие на пазара на труда“, отбеляза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова на форума „Възможности за пазара на труда в Североизточна България“.

Министър Шалапатова съобщи, че за адаптиране на работната сила към новите изисквания на пазара на труда за периода 2023 – 2027 г. е предвиден значителен финансов ресурс от над 1 млрд. лв. за цялата страна. Средствата са осигурени по Националния план за насърчаване на заетостта, Националния план за възстановяване и устойчивост и Програмата „Развитие на човешките ресурси“.

„Част от схемите вече са отворени за кандидатстване и работодатели, включително и от петте региона в Североизточна България, могат да се възползват от възможностите за финансиране на заетост и обучение. Разчитаме на тяхната активност, защото те са тези, които най-добре знаят какви качества трябва да притежава работната сила, за да отговаря на новите реалности на пазара на труда“, апелира Иванка Шалапатова.

Временно изпълняващият изпълнителен директор на Агенцията по заетостта (АЗ) Милена Георгиева представи пред участниците новите възможности за работодателите в региона за развитието на пазара на труда и адаптирането на работната сила, предвидени в настоящия програмен период по Програма „Развитие на човешките ресурси“, Планa за възстановяване и устойчивост и Националния план за насърчаване на заетостта 2023 г. Тя ги запозна и с услугите, които екипът на АЗ предоставя за тях. Специален интерес сред работодателите предизвика организирането на „Ден на работодателя“ – мини борса, на която конкретен работодател се среща с търсещи работа лица, най-често на място в предприятието.

Днешният форум е обща идея на премиера и посланичката на Република Турция в България Айлин Секизкьок, която също участва в него. Тя сподели, че в нашата страна работят 70 големи турски компании, които са инвестирали 2,5 млрд. евро. Те осигуряват препитание на 15 000 българи.

Дата: 29.08.2023

Източник: Министерски съвет

Прочетено: 849